Brigette’s $92 Grocery Procuring Journey and Weekly Menu Plan for six

My older sister, Brigette, shares her buying journeys and menu plans each week! You possibly can go HERE to see all of her weekly menu plans and you’ll go HERE to learn all about her household!

Aldi

2 pkgs Romaine – $3.98

2 pkgs Contemporary Inexperienced Beans  – $2.98

1 carton Grape Tomatoes – $1.19

1 3-lb bag Gala Apples – $1.99

1 3-lb bag Onions – $1.49

2 cans Inexperienced Beans – $0.76

1 bunch Bananas – $0.89

Four Butternut Squash (@$0.59/lb) – $4.38

2 Acorn Squash  (@$0.59/lb) – $1.12

1 pkg Frozen Broccoli Florets – $0.89

2 3-ct pkgs Coloured Peppers – $3.98

1 giant jar Applesauce – $1.79

2 baggage Pink Grapes ($0.79/lb) – $5.64

1 giant tub Natural Spring Combine – $3.49

1 pkg Mini Cucumbers – $1.99

1 pkg Child Carrots – $0.79

Three cartons Raspberries – $3.57

Three dozen Eggs – $1.71

1 gallon Entire Milk – $1.47

1 gallon 1% Milk – $1.47

2 64-oz.cartons Orange Juice – $2.88

1 64-oz.carton Almond Milk – $1.59

5 particular person cartons Greek Yogurt – $2.94

1 24-oz.carton Cottage Cheese – $1.59

1 jar Pickles – $1.09

1 jar Paprika – $0.79

1 jar Dijon Mustard – $1.19

1 pkg Cream Cheese – $0.79

Four 8-oz.pkgs Cheddar Cheese – $5.00

1 8-oz.pkg Mozzarella Cheese – $1.25

1 8-oz.pkg Sliced Cheese – $1.19

1 32-oz.carton Egg Whites – $2.99

1 16-oz.pkg Deli Sliced Ham – $2.49

1 Household-Dimension field Frosty Flakes – $1.59

1 field Rice Squares – $1.19

1 field Crispy Oats – $1.09

1 loaf Sandwich Bread – $0.65

1 pkg Hamburger Buns – $0.65

1 bag Nacho Chips – $0.75

Complete: $77.27

I additionally purchased Three large pumpkins at Aldi for $1.89 every. I’ll roast these, scoop out the filling, and mix it in my vitamix earlier than freezing in quart-size baggage. Even thought these aren’t “pie” pumpkins, they work simply as nicely in pumpkin recipes (generally I would like to regulate the liquid, improve the spices, or bake it longer, however I’ve by no means had a flop).

Complete – $5.67

Harris Teeter

1 Cantaloupe – $1.00

Four bins Nature Valley Granola Bars – $7.88, used 2 $0.50/2 printable (doubled), plus obtain $2.00 catalina wyb 4 – $3.88/Four bins after coupon and catalina

Four bins Mueller Pasta – $3.16, used 2 $0.75/2 Good Supply 9/13/2020 (doubled) – $0.16/Four bins

1 32-oz.carton Greek Yogurt (Aldi was out) – $3.99

5 Yoplait Yogurts – $1.85, used $0.50/5 printable (doubled), $0.85/5 after coupons

1 Type Nut Butter Protein Bar – $2.50, obtain $2.50 rebate from Ibotta – FREE after rebate

1 Prego Farmer’s Market Pasta Sauce – $3.00, used $0.75/1 printable (doubled), plus obtain $1.00 rebate from Ibotta – $0.50 after coupon and rebate

Complete after Coupons, Catalina, and Rebates: $9.38

Weekly Grocery Complete: $92.32

Weekly Menu Plan

My husband acquired his first deer of the season this previous weekend, and we nonetheless have a LOT of venison within the freezer from the previous two years…so numerous venison on the menu this week!

Breakfasts

Everyone seems to be liable for making/cleansing up their very own breakfasts. Selections embrace:

Cereal, Oatmeal, Fruit. Toast, Smoothies, Scrambled/Boiled/Fried Eggs, Veggie Omelets, Yogurt, Cottage Cheese

Lunches

Deli Meat/Cheese Sandwiches, Carrots, Grapes x 2

Spaghetti Noodles with Marinara Sauce, Peppers, Cantaloupe, Granola Bars x 2

Leftovers x 3

Dinners

Venison Roast within the Crockpot, Inexperienced Beans, Mashed Potatoes

Potluck at Church (fundamental dish and rolls offered) – I’m bringing Macaroni and Cheese and Pumpkin Bars

Venison Burgers, Tossed Salad, Mashed Butternut Squash

Taco Salad (Shredded Romaine, Seasoned Floor Venison, Shredded Cheese, Plain Greek Yogurt, Salsa, Nacho Chips), Roasted Acorn Squash, Rice

Cheese Pizza, Broccoli, Tossed Salad

Pancakes, Scrambled Eggs with Cheese, Fruit Salad, Inexperienced Beans

Leftovers